Ljudi
Upoznaj ljude bregovitog Međimurja
Štrigovčani
Prolaskom povijesnih vremena tragove na prostoru gornjeg Međimurja ostavljali su mnogi veliki narodi, najpoznati među njima Rimljani. Uz Štrigovu vremenom su nastajala i druga naselja. Bližu povijest kraja označili su grofovi Celjski pod kojima je Međimurje bilo samo dijelom velike državine Celjskih. Pod njihovom vlašću cvjetalo je graditeljstvo, između ostalog izgrađena je i crkva sv. Jeronima u Štrigovi. Danas Općinu Štrigova sastavlja deset naselja, a svo stanovništvo Međimurci i Hrvatska zbirno zovu Štrigovčani.

Istine i legende
Pozoji i črne kraljice
Od pradavnina i štrigovski čovjek osluškuje prirodu, živi u njoj i pokušava ju razumijeti. Sve nerazumljivo i nadnaravno, bilo s neba ili zemlje, dobilo je svoje mjesto u pričama, legendama i mitovima. Usmene predaje i danas zazivlju šumske patuljke, zmajeve - pozoje i črne kraljice.

Sveti Jeronim, Josip Bedeković i Štrigova
Stridon je antičko ime Štrigove, naselja u kojem je, prema njegovu vlastitom zapisu, rođen sv. Jeronim Stridonski. Sv. Jeronim je u svojem djelu „De viris illustribus sive cathalogus de scriptoribus ecclesiasticis” 392. godine napisao da je rođen u gradu Stridonu, u graničnom mjestu između Dalmacije i Panonije. Papa Nikola V. objavom bule 1447. potvrdio je međimursku Štrigovu rodnim mjestom sv. Jeronima. Tiskani prijepis te bule objavili su 1718. isusovac Mihael Bombardi, a 1752. pavlin Josip Bedeković. Tom je bulom crkva u Štrigovi posvećena sv. Jeronimu, postala je hodočasničko mjesto, a Katolička crkva otada Štrigovu službeno priznaje mjestom Jeronimova rođenja.

Blaga i bogatstva
Svijet od davnina Međimurje vidi kao zelenu oazu u kojoj se živi mirno, skromno i samozatajno. Narav briježnog čovjeka dodatno su oblikovali nebo i zemlja, a u prolaznosti vremena i svagdašnje materijalne skrbi za sebe i svoje najbliže, duh se bogatio igrom, pjesmom, glazbom i pisanom riječi. Ta blaga duha briježne ljude štrigovskog kraja čine ponosnim domaćinima koji goste dočekuju srdačno, bezrezervno i naglašeno prijateljski. Baština se čuva njegovanjem narodnih i crkvenih običaja, aktivnostima KUD-a Sveti Jeronim i ŽVS Stridone. Osobitost koju moraš doživjeti u živom susretu s mještanima je autentičan govor štrigovskih ljudi. Govor se nalazi na listi zaštićene hrvatske nematerijalne baštine.
Poznate osobe
Velikani umjetnosti i uma
Od renesansnih dana zidove crkve sv. Jeronima u Štrigovi krase freske slikara i pavlina Ivana Rangera. Dane nama bliže povijesti označili su pavlin, pisac i graditelj Josip Bedeković, svećenici i pisci Ivan Šimunić i Petar Berke, pisac Josip Keresturi i prirodoznanstvenik dr. Vatroslav Vogrin.