Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji. Više o uvjetima korištenja i pravilima privatnosti možete pročitati ovdje.
Baština
Iskusi (osjeti) duh štrigovskog kraja
U štrigovskom kraju od davnina živi gordost i žilavost međimurskog čovjeka. Domovima, vinogradima, dolovima i bregima odzvanjala je međimurska popevka, pisalo se, stvaralo, oslikavalo, igralo i plesalo. Vremenom su nastale iznimne baštinske vrednote utisnute u kulturni kod duha i srca domaćeg čovjeka. Neke su našle svoj dom u crkvama, neke u zaštićenom govoru, neke u legendama.
Posjeti ih i iskusi jedinstveni duh Štrigove!
Crkva Svetog Jeronima
Povišeno mjesto u samom središtu Štrigove pečati crkva Sv. Jeronima s dva zvonika. Na mjestu današnje crkve Sv. Jeronima bila je izgrađena crkva i prije 15. stoljeća, no ona je spaljena u pohodu Turaka na Beč. Ta prva crkva bila je vjerojatno drvene građe. Grofovi Celjski podigli su novu crkvu za koju se smatra da je stradala u potresu 1738. godine. Današnja crkva građena je od 1738. do 1749. godine. Usporedno sa crkvom građen je i Pavlinski samostan. 1761. godine dograđeni su zvonici, a devet godina prije toga 1752. godine bio je dograđen i pjevački dio (kor). Crkva je poznata po svoja dva zvonika što je neobično i specifično jer se dva zvonika obično grade na katedralama. Tlocrt crkve gotovo je identičan glasovitoj bazilici sv. Petra u Rimu. Najveća vrijednost crkve je u tome što je tijekom 18. st. poznati freskoslikar Ivan Ranger oslikao dio svetišta.
Crkva Svete Marije Magdalene
Župna crkva sv. Marije Magdalene nalazi se u središtu Štrigove. Sakralni objekt na ovom mjestu spominje se još 1334.g., ali današnja građevina potječe iz gotičkog perioda koji je najčitljiviji u samom svetištu.
Svetište crkve nadsvođeno je gotičkim križno-rebrastim svodom, a u unutrašnjosti ima očuvani zidni oslik iz 15. st. Njezina barokizacija započinje u 17. st., kad joj je prigrađen zvonik uz svetište i kapela sv. Josipa uz lađu. Sredinom 18.st. kapela je produžena i postaje bočni brod, čime crkva postaje dvobrodna. Inventar crkve potječe iz 18. st.
Štrigovska grupa govora
U Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske upisano je čak petnaest kulturnih dobara koja nalazimo na području Međimurja. U štrigovskom kraju njeguje se međimurska popevka, a iznad svega štrigovska skupina govora. Štrigovski govor je živi simbol usmene tradicije i najvitalnije sredstvo svakodnevne komunikacije i sporazumijevanja u domu, selu i zajednici.
Svjetski centar Pušipela
Postav Centra omogućuje doživljaj Međimurske vinske ceste po kjučnim cjelinama. Prezentira se povijesni razvoj vinogradarstva i vinarstva s naglaskom na tradiciju Međimurja; folklorni običaji; mitovi i legende; socijalni i društveni fenomeni koji se vezuju uz vino i vinske sorte zastupljene na području Gornjeg Međimurja; tehnologija proizvodnje kroz prizmu vegetacijskog ciklusa; specifičnosti radova u vinogradu i podrumu; karakteristike vinarskih alata i uređaja kroz povijest; teroar sa svim svojim sastavnicama; vinari na Međimurskoj vinskoj cesti kroz osobne životne priče svakog vinara i njihov pristup vinu; degustacija kao vrhunac priče o Međimurskoj vinskoj cesti i njezinom posebnom brend vinu Pušipelu, zaštićenoj robnoj marki, uz vodstvo sommeliera ili pojedinih lokalnih vinara.
Galerija Osojnički
Internacionalnu zbirku skulptura - galeriju na otvorenom u Grabrovniku vodi akademska kiparica Vesna Osojnički. Zbirka je dostupna za razgledavanje tijekom cijele godine, a smještena je u neposrednoj blizini kuće kiparice Osojnički. Osim keramičkih skulptura njezine začetnice, Galeriju krase i radovi autora iz Kanade, SAD-a, Velike Britanije, Tajlanda, Austrije i brojnih drugih zemalja.